Sochy Michala Olšiaka

Sochy a plastiky


Michal Olšiak se narodil v roce 1978 ve Žďáře nad Sázavou. Po vystudování místního gymnázia se střídavě věnuje malířství, sochařství a cestování. Má již za sebou přes 10 samostatných výstav. Většina obrazů je malovaná olejem, nebo kombinovanou technikou. Jeho plastiky jsou v Česku, v Německu a v Itálii. Účastnil se také několika mezinárodních mistrovství v sochání z písku, kde se umístil na předních místech. V poslední době, co se soch týče, věnuje se více monumentálním plastikám z betonu a pískovce, jež začleňuje do krajiny.

Hraniční kámen Čechy a Morava

Hraniční kámen Čechy a Morava

Sousoší, slavnostně odhalené 6. listopadu 2009, symbolizuje hranici Čech a Moravy, i když se přímo na historické zemské hranici nenachází. Socha orlice hlídá moravské a socha lva české území, mezi nimi je umístěn hraniční kámen (skutečná hranice je od sousoší vzdálena cca 80 m).


Mamlas

Mamlas

Lesní tvor, který obývá krásnou vyhlídku na okresní město Žďár nad Sázavou za Starým Dvorem na modré turistické značce. Mamlas je první plastikou Michala Olšiaka, která se objevila v okolí Žďáru


Charlie Chaplin

Charlie Chaplin

Hlava Charlie Chaplina s černou buřinkou vítá návštěvníky vinotéky U Charlieho. Chaplinova adresa je na Veselské ulici poblíž Náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou.


Mamut

Mamut

Plastiku pravěkého tvora najdete v údolí řeky Sázavy pod lezeckými terény Rozštípené skály. Malebné místo doplňuje národní technická památka Šlakhamr (dříve Brdíčkův mlýn) s expozicí historie železářství ve Žďárských vrších a také přírodní lom - uměle vytvořený skalní útvar.


Výr

Výr

Vyhledávanou plastiku třímetrového výra naleznete v chatové osadě Yukon nedaleko obce Tři Studně. Osada, ve které na vás dýchne duch Dalekého západu leží mezi rybníky Medlov a Sykovec.


Hamroň

Hamroň

Hamroň, abstraktní tvor, jakýsi kříženec šneka a žáby. Je oblíbenou zastávkou místních i turistů, čeká na vás mezi Žďárem a Hamry nad Sázavou (u benzínové pumpy odbočte doprava), jeho mohutnou postavu uvidíte napravo od silnice a cyklostezky.


Kůň

Kůň

Monumentální plastiku koně vytahujícího povoz uvízlý v bahně spatříte v Hamrech nad Sázavou u jezdeckého klubu Na Ranči, přímo u silnice první třídy I/19 (ze Žďáru na Přibyslav).


Hroši

Hroši

Plastika dvou velkých hrochů v kašně vás přivítá u vchodu hotelu U hrocha v obci Škrdlovice, kam se dostanete ze Žďáru nad Sázavou po silnici I/37 směr Vojnův Městec.


Rak

Rak

Plastiku raka, chráněného živočicha Žďárských vrchů, spatříte v centru podhorské obce Račín na trase Žďár nad Sázavou–Přibyslav. Rybník je také domovem velkého množství leknínů, které výborně dokreslují tento malebný kout.


Jelen

Jelen

Na okraji lesa vás překvapí plastika třímetrového jelena. Najdete ji nad obcí Slavětín (ze Ždírce nad Doubravou směrem na Havlíčkovou Borovou).


Josefína

Josefína

Penzion U Strašilů v obci Hluboká u Krucemburku je místem, kde najdete plastiku dívčí tváře s vlnitými vlasy – Josefiny. Je asi 2 metry vysoká a 4 metry široká.


Drak

Drak

Obrovitá plastika českého draka vás ohromí uprostřed Ronova nad Sázavou- městské části Přibyslavi (u silnice I/19 ze Žďáru do Přibyslavi). Drak je pět metrů vysoký.


Kavka na mostě

Kavka na mostě

V roce 2017 oslavila obec 700. výročí od první písemné zmínky - při příležitosti tohoto významného výročí byla odhalena socha Kavky na mostě, jejíž autorem je známý sochař Michal Olšiak.


Dařbucha

Dařbucha

Dařbucha naznete v obci Polničce.


Strom

Strom

Strom naznete v obci Poděšíně.


Želva

Želva

Želva naznete v obci Obyčtově.


Čertův stolek

Čertův stolek

Čertův stolek naznete v městě Chotěboři.


Gryf

Gryf

Gryf naznete v obci Pohledu.


Zubr

Zubr

Zubr naznete v městě Bystřici nad Pernštejnem.


Přihlásit se